Refah Sınır Kapısı açıldı: Gazze’den tahliyeler başladı

Katar’ın arabuluculuğunda ve ABD’nin koordinasyonunda Mısır, İsrail ve Hamas arasında varılan anlaşma kapsamında, yabancı pasaport sahiplerinin ve durumu ciddi olan bazı yaralıların abluka altındaki Gazze’den tahliyesi için sınır kapısı açıldı. AP haber ajansı, onlarca kişinin Gazze’den Mısır’a geçmek için sınır kapısına giriş yaptığını aktardı.

Anadolu Ajansı da konuya ilişkin haberinde, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki ağır yaralı Filistinlilerin tedavi edilmek üzere Mısır’a nakledileceğini bildirerek ambulansların Refah Sınır Kapısı’nın açılmasıyla yaralıları nakletmek üzere Mısır’dan Gazze’ye girdiğini bildirdi. Refah Sınır Kapısı’nın insanların ve araçların geçişine açılmasının ardından kapının Gazze tarafında sınırı geçmek için bekleyen kalabalıkların olduğu görüldü. Mısır basını, ilk yaralıların ambulanslarla Gazze’den Mısır’a geçtiğini bildirdi.

‘YAKLAŞIK 500 YABANCI PASAPORT SAHİBİ GEÇİŞ YAPACAK’

Reuters haber ajansına konuşan Mısırlı bir güvenlik kaynağı da yaklaşık 500 yabancı pasaport sahibinin 1 Kasım Çarşamba günü Refah Sınır Kapısı üzerinden Gazze’den Mısır’a geçeceğini, halihazırda 200 kadar kişinin sınırın Filistin tarafında beklediğini bildirdi. İkinci bir kaynak ise yaklaşık 500 kişilik bir liste bulunduğunu, fakat bu kişilerin hepsinin sınırdan bugün geçmesinin beklenmediğini söyledi.

Mısır basınına yansıyan haberlere göre, yabancı pasaport sahibi ilk grup da bugün Türkiye saatiyle 15.00 itibarıyla Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Gazze Şeridi’nden Mısır’a ulaştı.

Öte yandan, abluka altındaki bölgeye insani yardım malzemesi taşımak üzere Mısır’da bekleyen bazı tırlar da sınır kapısının açılmasının ardından Gazze’ye geçti. Msır’ın Al-QAhera News kanalı da Mısır’dan yaklaşık 40 ambulansın Gazze’deki ağır yaralı 80 kişinin Mısır’da tedavi edilmek üzere hastanelere taşınması için sınırdan geçtiğini duyurdu.

MISIR SAHRA HASTANESİ OLUŞTURDU, AMBULANSLAR GÖNDERİLDİ

Bugün sabah saatlerinde Reuters’a konuşan bir kaynak, söz konusu anlaşma ile birlikte Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’ndan yabancı pasaport sahipleri ile bazı ağır yaralıların Gazze’den çıkışına izin verileceğini söylemişti. Kapının tahliye için ne kadar süreyle açık kalacağı ise açıklanmamıştı. Kaynağın paylaştığı bilgilere göre, varılan bu anlaşma, Gazze’de tutulan rehinelerin durumu gibi çatışmalarla ilgili yürütülen diğer müzakere ve görüşmelerle bağlantılı değildi. Tıbbi kaynaklar da Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Şeyh Zuweid’de bir sahra hastanesi hazırladığını bildirmiş, 10 ambulans bu kapsamda Refah Sınır Kapısı’na gönderilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir