Büyük ayıp! Elon Musk’ı eleştirdikleri için kovuldular!

Başvuruya göre şirket, işçileri “işyerinde korumalı uyumlu faaliyette bulundukları” gerekçesiyle işten çıkarırken adil olmayan bir iş uygulaması gerçekleştirmiş oldu. Ayrıca SpaceX’i, en az bir çalışanı mektubun yanı sıra meslektaşlarının kimlikleri ve “uyumlu korunan faaliyetin” doğası hakkında sorgulamakla suçladı.

Buna ek olarak şikayette, SpaceX’in bir çalışana, birkaç çalışanın parçası olduğu Signal grup sohbetinin ekran görüntülerini göstererek bir “gözetleme izlenimi” yarattığı belirtildi. Bu davanın merkezinde yer alan mektup, Musk’un şu anda X olarak bilinen web sitesini satın almadan önceki “zararlı Twitter davranışına” dikkat çekiyordu. Çalışanlar özellikle, kendisine yönelik cinsel taciz suçlamaları hakkında X hakkında yaptığı kaba şakalar hakkında endişelerini dile getirdi. Mektupta şirketten, liderlerini eylemlerinden sorumlu tutması ve zararlı davranışları kınaması isteniyordu.

Büyük ayıp! Elon Musk’ı eleştirdikleri için kovuldular!

Mektubu yazan çalışanlar, mektubu 2022’nin ortalarında şirket içinde dağıttı. The New York Times’a göre SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, mektubu gördükten birkaç saat sonra onları azarladı. Beş çalışanın ertesi gün, diğer dördünün ise temmuz ve ağustos aylarında işten çıkarıldığı bildirildi. İçlerinden sadece bir tanesi haksız iş uygulamaları şikayetinde yer almadı.

Davanın 5 Mart‘ta idari yargıç huzuruna çıkması planlanıyor, ancak şirket dava açılmadan önce karara bağlayabilir. NLRB, şirketin çalışma yasalarını ihlal ettiğine karar verirse, SpaceX’e işçileri işe geri alma ve onlara uygun miktarda geri ödeme yapma talimatı verebilir. SpaceX karara önce kurula, sonra da federal mahkemeye itiraz edebilir, dolayısıyla bu, ilgili çalışanlar için uzun bir yolculuk olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir