Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Phaselis Antik Kenti’nde inşaat sürüyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığının özel bir şirkete ihale ettiği Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Phaselis Antik Kenti’ndeki plaj projelerinin inşaatı mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen devam ediyor. Dün Bostanlık Koyu’nda inşaatı görüntülemek isteyen gönüllüler, jandarma ekipleri tarafından engellendi.

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Phaselis Antik Kenti’ndeki plaj projeleri için 13 Nisan’da yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Phaselis Antik Kenti’nde iki ayrı plaj işletmesi için Safa İnşaat’a ihale vermişti. Bölge, 1’inci Derece Arkeolojik SİT Alanı statüsündeki koruma alanı içerisinde yer alıyor. 1000 metreküpten fazla beton malzemenin de kullanılacağı projenin inşası için PVC, demir ve alüminyum gibi malzemelerin yanı sıra yoğun olarak ahşap kullanılması planlanmıştı.

Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı

Bir kısmı tarım arazisi niteliğindeki özel mülk arazinin tamamı Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içinde bulunuyor. 20 Şubat’ta ağır iş makineleriyle Alacasu Koyu’nda başlayan inşaat Bostanlık Koyu’na da sıçramıştı.

Antalya 3’üncü İdari Mahkemesi, 13 Nisan’da Peyzaj Mimarları Odası’nın başvurusunu karara bağladı. Mahkeme, ‘telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği’ gerekçesiyle projenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Buna rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı veya ihaleyi alan şirket Safa İnşaat herhangi bir açıklama yayınlamadı ve projeyi durdurduğuna dair bir emare göstermedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verilen Alacasu plaj inşaatını ziyaret edip açılışını yaptı.

ÇEVRECİLER SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Sözcü gazetesinin haberine göre; bayram sebebiyle duran inşaat çalışmaları dün mahkeme kararına rağmen Bostanlık Koyu’nda tekrar başladı.

İnşaat çalışmalarını görüntülemek isteyen çevreci vatandaşlar, jandarma tarafından engellendi. Yaşanan olayın üzerine çevreciler Kemer Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ‘atılan betonları söktüreceğini ve kazıklı sistem üzerine sadece duş ve tuvalet yaptıracağı’ sözlerini hatırlatan çevreciler, “Hani acil ihtiyaç tuvaletti, onun yerine önce büfe inşaatına ticari işletmeye giriştiler” diye tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir